Jak zaimpregnować drewno_4_RAMIDREW

Jak zaimpregnować drewno?

Odpowiedni impregnat do drewna jest kluczowy by nasza konstrukcja lub instalacja wykonana z drewna jak najdłużej była zabezpieczona przed szkodliwym działaniem wilgoci, czynników pogodowych, sinizną, grzybami, pleśnią, szkodliwych promieni UV czy ingerencją owadów (np. drewnojadów) – szczególnie, jeśli planujemy by drewno stanowiło element zewnętrzny np. ściany pokryte drewnianą elewacją. Oczywiście zastosowanie specyfików o właściwościach impregnujących ma szerokie oraz kluczowe zastosowanie również wewnątrz budynku (np. do zabezpieczenia więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych). Ponadto w zależności od efektu jaki pragniemy uzyskać, drewno poddawane jest impregnacji na wiele sposobów. Poniżej postaramy się opisać kilka z nich.

W naszej ofercie znajdziecie wiele środków najwyższej jakości, które nie tylko doskonale chronią drewno nadając mu przy okazji pożądany wygląd powierzchni lub odcień. Wnikając głęboko w strukturę mogą zabezpieczyć przed wszystkimi wyżej wspomnianymi szkodliwymi czynnikami. Producenci podają też przykładowe zastosowanie, np. do ogrodzeń, elewacji, elementów małej architektury. Inne wyroby przewidziane są do powierzchni pionowych, inne do poziomych, np. nawierzchni tarasu. W przypadku tych ostatnich niezbędne jest utworzenie twardej powłoki, chroniącej deski przed ścieraniem. Specjalistyczna pomoc ekspertów sklepu RAMIDREW pomoże w doborze najlepszego impregnatu do drewna oraz nieodłącznych narzędzi do aplikacji. Poniżej

Jak zaimpregnować drewno_2

Jakie impregnaty są najlepsze? Wodorozcieńczalne czy rozpuszczalnikowe?

Coraz większą popularność zdobywają preparaty wodorozcieńczalne. Z powodzeniem wykorzystuje się je zarówno do prac na zewnątrz jak i wewnątrz. Dobrze chronią powierzchnie drewniane przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci, owadami mając właściwości biobójcze. Co ważne są bezwonne i bezpieczne. Nie polecamy ich jednak do pokrywania starego, mocno wysuszonego drewna (ryzykujemy pękaniem / pęcznieniem!), w tym wypadku lepiej sprawdzą się impregnaty z dodatkiem organicznych rozpuszczalników. Zapewniając podobnie jak impregnaty wodorozcieńczalne doskonałe parametry ochronne drewna.

Czym oraz jak impregnować drewno?

W warunkach domowych malowanie preparatami zabezpieczającymi można wykonać pędzlem, wałkiem lub specjalistycznymi gąbkami. Dużym ułatwieniem, oszczędzającym czas podczas malowania dużych lub skomplikowanych powierzchni (np. ogrodzeń) będzie metoda natryskowa. W obu przypadkach jednak trzeba mieć na uwadze, że tak naniesiona warstwa impregnatu nie wnika wystarczająco głęboko w drewno, by zabezpieczyć je na długi czas.

Dużo skuteczniejsze okażą się poniższe metody impregnacji:

Metoda zanurzeniowa – z powodzeniem może być wykonana w warunkach domowych. Polega na długotrwałym zanurzaniu drewnianych elementów w preparacie impregnującym, dzięki czemu ma możliwość głębokiego wniknięcia w głąb porowatej powierzchni drewna.

Metoda próżniowo-ciśnieniowa – dzięki zmianom ciśnienia w określonych warunkach impregnat głęboko penetruje powierzchnię surowca, sięgając przestrzeni międzykomórkowej czym przedłuża jego ochronne właściwości o nawet 20 lat!

Czy zaimpregnowane drewno wymaga pokrycia warstwą wierzchnia?

Tak, ponieważ konserwacja drewna to nie tylko zastosowanie impregnatu. Nie zapewni on bowiem powłoki, która stanie się warstwą wykończeniową drewna zapewniając ochronę przed wypłukiwaniem, w pewnym stopniu, środków impregnujących drewno oraz błyszczący, satynowy lub matowy efekt powierzchni – w zależności od Państwa preferencji. Wybór lakieru, lakierobejcy bądź specjalnego oleju uzależniony będzie od tego jakie właściwości dekoracyjne są pożądane.

Lakier – lakiery wykorzystywane zewnętrznie zapewniają elastyczną powłokę. Mogą wybarwiać drewno podkreślając rysunek drewna jak lakierobejce. Rozwiązanie często stosowane do malowania ogrodzeń oraz mebli ogrodowych.

Olej – wnika głęboko w strukturę drewna bardzo skutecznie zapobiegając wchłanianiu wilgoci (działanie hydrofobowe). Wydobywa naturalny kolor drewna i ułatwia jego pielęgnację oraz dalszą konserwację. Doskonale konserwuje powierzchnie pionowe jak i poziome np. tarasy.

Lazury do drewna – (link)
Emalie – (link)
Deski malowane

Zapraszamy do naszego sklepu RAMIDREW znajdującego się na ulicy Mickiewicza 181 w Bielsku Podlaskim. W swojej bogatej ofercie posiadamy impregnaty do drewna oraz produkty zabezpieczające także z dodatkami naturalnymi, jak np. woskiem, odpychającym wodę, bądź nanocząsteczkami, które wnikają głęboko i tworzą warstwę nieprzepuszczającą wilgoci. Oferujemy produkty najwyższej jakości, renomowanych oraz profesjonalne doradztwo.