
24 kwi Deski na ścianę – wybór i montaż desek ściennych
Znaczenie i różnorodność desek na ścianę
Minione czasy przyniosły zniknięcie brzydkich lakierowanych boazerii, które kojarzyły się z deskami na ścianie. Dzisiaj możemy wybierać spośród wielu ciekawych rozwiązań. Na naszej ścianie możemy zawiesić stare deski z odzysku, gotowe panele drewniane, klepki parkietu, a nawet efektowne mozaiki. Które z tych opcji sprawdzą się najlepiej i jak poprawnie zamontować deski na ścianie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Wybór i układanie desek na ścianie
W przeszłości popularne było wykorzystywanie boazerii do obłożenia całych pomieszczeń. Obecnie projektanci preferują minimalizm i stosują drewno na ścianach jako dekoracyjny akcent. Deski ozdabiają pojedyncze ściany lub niewielkie fragmenty pomieszczeń, skupiając na sobie uwagę dzięki swojemu oryginalnemu wykończeniu, nietypowym kolorom i kształtom. Wąskie deski boazeryjne ustąpiły miejsca szerokim drewnianym listwom, układanym pionowo, poziomo lub pod kątem. Innym popularnym rozwiązaniem są deski i klepki parkietowe ułożone w jodełkę oraz ręcznie rzeźbione mozaiki.
Montaż desek na ścianie
Przed przystąpieniem do montażu desek na ścianie, należy wziąć pod uwagę, że nie wszystkie przegrody będą w stanie udźwignąć ciężar drewnianej konstrukcji. Ścianki działowe wykonane z płyt kartonowo-gipsowych wymagają dodatkowego wzmocnienia, które należy zastosować już na etapie montażu za pomocą specjalnych stelaży i poprzeczek.
Przed rozpoczęciem prac montażowych należy odpowiednio przygotować ścianę. Powierzchnia powinna być czysta, gładka, równa i sucha. Jest to szczególnie ważne, jeśli planujemy zamocować deski bezpośrednio do ściany przy użyciu kleju montażowego. Pamiętaj! Po otrzymaniu desek, należy je wyjąć z opakowania i na kilka dni pozostawić w docelowym pomieszczeniu. Dzięki temu drewno dostosuje się do nowych warunków, takich jak temperatura i wilgotność panujące wewnątrz.
W zależności od wymiarów i grubości desek, istnieje kilka sposobów montażu:
- Na ruszcie z drewnianych listewek, które należy przykręcić lub przykleić bezpośrednio do ściany. Deski można przymocować do rusztu za pomocą wkrętów, gwoździ, kleju lub specjalnych klipsów montażowych. Jeśli deski są długie i ciężkie, a w pomieszczeniu występuje wysoki poziom wilgoci, warto wybrać to rozwiązanie. Ruszt pozwoli na zachowanie dylatacji i swobodny przepływ powietrza między drewnianą okładziną a ścianą.
- Za pomocą mocnego kleju montażowego zalecanego przez producenta desek. Tę metodę warto rozważyć, gdy deski mają maksymalną długość 150-180 cm. Należy jednak pamiętać, że ściana musi być całkowicie gładka, prosta, sucha i dodatkowo zagruntowana odpowiednim podkładem, dopasowanym do rodzaju podłoża i kleju.
- Na płytach OSB. Taki sposób montażu ułatwia tworzenie bardziej skomplikowanych wzorów, na przykład mozaik wieloelementowych czy popularnej jodełki. Wystarczy przykleić deski na duże arkusze o grubości około 1 cm, a następnie przymocować płyty do ściany za pomocą kołków.
Wybór odpowiednich desek na ścianę
Mamy wiele możliwości do wyboru. Oprócz masywnych desek i gotowych okładzin ścianowych, możemy wykorzystać produkty wykończeniowe stosowane do podłóg, takie jak panele drewnopodobne, klepki parkietu czy deski trójwarstwowe. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym rozwiązaniom.
Stare deski na ścianę
Wraz z popularnością stylu skandynawskiego w polskich domach zapanowała moda na podłogi i ściany wykonane ze starych desek. Chociaż białe wnętrza już nas znudziły, drewno nadgryzione zębem czasu wciąż wzbudza zachwyt. Nic dziwnego – deski z odzysku mają piękny kolor, interesującą strukturę i przyjemną w dotyku fakturę. To rezultat długotrwałych procesów, jakim drewno poddane jest w wyniku wieloletniego narażenia na działanie słońca, deszczu, wiatru i śniegu.
Gdzie szukać desek ścianowych z odzysku? Najlepiej skorzystać z usług renomowanej firmy, która pozyskuje deski z różnych rozbiórek, a następnie poddaje je profesjonalnej obróbce: suszy w suszarni, czyści i przycina do odpowiednich wymiarów. Suszenie jest niezbędnym procesem, który pozwala usunąć szkodniki i obniżyć wilgotność drewna do poziomu 6-8%, aby deski z powodzeniem spełniały swoje zadanie w warunkach domowych.
Realizacja zamówienia może potrwać kilka tygodni. Deski są dostarczane w stanie surowym lub w wersji zaimpregnowanej, na przykład olejem, olejowoskiem lub pokostem lnianym. Jeśli wybieramy pierwszą opcję, musimy samodzielnie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna. W zależności od długości desek, można je przykleić bezpośrednio do ściany lub zamocować na ruszcie.
Za metr kwadratowy surowych, przyciętych na wymiar desek z rozbiórki, należy się spodziewać kosztów w wysokości około 220-260 złotych. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup gotowych desek ściennych w stylu postarzanym, które imitują wygląd starych desek. Niestety, żadna imitacja nie dorówna oryginałowi. Stare deski ścienne są bardziej twarde, odporne na uszkodzenia i ścieranie, a każda rysa na ich powierzchni opowiada pewną historię.