Środki do impregnacji drewna

Koopmans

Przedstawiamy Państwu atrakcyjną ofertę Koopmans, obejmującą środki do ochrony i impregnacji drewna oparte na naturalnym oleju lnianym oraz wysokiej jakości żywicach alkidowych. Dzięki zastosowaniu połączenia tradycyjnych olejów lnianych oraz nowoczesnych, zaawansowanych żywic alkidowych, marka Koopmans stworzyła wyjątkową kombinację, wykorzystującą najlepsze cechy obu składników. Naturalne właściwości oleju lnianego gwarantują skuteczną ochronę drewna, natomiast żywice alkidowe znacznie przyspieszają proces schnięcia powłoki. Dzięki temu produkty marki Koopmans skutecznie chronią drewno przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń zewnętrznych. Dodatkowo, olej lniany podkreśla naturalną strukturę drewna, pozostawiając trwałą, jedwabistą i przyjemną w dotyku powierzchnię.

OLEJE / OLEJOWOSKI / BEJCE OLEJOWE

koopmans-2022-houtolie

HOUTOLIE

Olej impregnujący do drewna

koopmans-impregneerolie

IMPREGNEEROLIE

Olej impregnujący do drewna

koopmans-ecoleum

ECOLEUM

Jednowarstwowy olej impregnujący do drewna

koopmans ecoolie

ECOOLIE

Hybrydowy olej impregnujący do drewna

koopmans perkolin-furniture

PERKOLIN FURNITURE

Koloryzująca bejca olejowa do drewna

koopmans-yagolie-excellent

YAGOLIE PARKIET

Olej twardy do drewna do użytku wewnętrznego

koopmans-ecoleum

YAGOLIE EXCELLENT

Twardy olej woskujący do drewna do użytku wewnętrznego

IMPREGNATY

koopmans impra

IMPRA

Koloryzujący impregnat powłokotwórczy do drewna

koopmans- imprachron

IMPRACHRON

Koloryzujący impregnat klasyczny do drewna

koopmans-grandprotekt

GrandProtekt

Lazura hybrydowa do drewna ogrodowego oraz elewacyjnego

koopmans-aquachron

AQUACHRON

Koloryzujący impregnat akrylowy do drewna

LAKIEROBEJCE

koopmans cover-line-xt-tr

COVER LINE XT

Koloryzująca lakierobejca do drewna z funkcją impregnacji

koopmans-impregneer-xt

IMPREGNEER XT

Koloryzująca lakierobejca do drewna z funkcją impregnacji

LAKIERY

koopmans hydrant-yachtlak

HYDRANT YACHTLAK

Lakier ochronny do drewna na trudne warunki atmosferyczne

koopmans perkolin-harde-matvernis-wv

PERKOLIN HARDE MATVERNIS WV

Akrylowo-uretanowy lakier do drewna do użytku wewnętrznego

koopmans houtlak-pu

HOUTLAK PU

Uretanowo-alkidowy lakier do drewna do użytku wewnętrznego

koopmans premium-coat

PREMIUM COAT

Akrylowy lakier lazurujący do drewna o satynowym połysku

IMPREGNATY TECHNICZNE

koopmans extra-primer

EXTRA PRIMER

Impregnat techniczny do drewna

koopmans-kuprafung-no-basic

KOOPMANS KUPRAFUNG-NO BASIC

Impregnat techniczny do drewna

koopmans-kuprafung-uniepalniacz

KOOPMANS KUPRAFUNG-UNIEPALNIACZ

Impregnat do zabezpieczania drewna przed działaniem ognia

koopmans firestop

FIRESTOP

Wood Protector przeciwogniowy impregnat do drewna

Olejowanie drewna – jak często trzeba je powtarzać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak często powinno się odnawiać olejowane powierzchnie drewniane, aby utrzymać ich głęboki kolor i elegancki wygląd? Co prawda producenci zaznaczają, że optymalne efekty można uzyskać, smarując drewno olejem co najmniej raz do roku, ale niestety nie ma tu jednego złotego środka.

Wszystko zależy od tego, jak intensywnie używasz swoich drewnianych skarbów. Częstotliwość tej pielęgnacji jest silnie związana z codziennym użytkowaniem drewna. Dla podłóg w pomieszczeniach, które są regularnie uczęszczane, takie jak salon, sypialnia, kuchnia czy łazienka, a nawet przestrzeń biurowa w pracy, zalecamy smarować je olejem co najmniej raz do roku. A jeśli zauważysz, że powierzchnia wyraźnie się zużywa, dwukrotna aplikacja oleju do roku to właściwa dawka miłości dla Twojego drewna.

A co z blatami kuchennymi, które są stale narażone na kontakt z wilgocią, ciepłem i brudną żywnością? Tutaj zasada jest prosta – smaruj je olejem co pół roku (6 miesięcy), by zachować ich świeżość i trwałość. To samo dotyczy mebli, które codziennie są w intensywnym użyciu, takie jak stoły czy krzesła. Z drugiej strony, dla mebli takich jak półki, komody, szafy itp., raz do roku lub nawet rzadziej, to całkiem odpowiednia częstotliwość.

Chcesz sprawdzić, czy Twoje drewno nadal jest dobrze zabezpieczone? Spróbuj prostego testu kropli – delikatnie zmocz drewno i obserwuj. Jeżeli na powierzchni utworzą się krople wody, możesz jeszcze odłożyć olejowanie na później. Ale jeżeli wilgoć zaczyna przenikać w głąb drewna, nie zwlekaj – pora na pielęgnacyjne olejowanie. Pamiętaj tylko, że producenci często zalecają, aby pierwszą tę czynność wykonać stosunkowo szybko, np. po upływie kwartału (3 miesiące), a następne zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami, raz lub dwa razy do roku.

W jakiej temperaturze najlepiej olejować drewno?

Kiedy chodzi o olejowanie drewna, nie wystarczy tylko przygotować powierzchnię i wybrać odpowiedni preparat. Ważne jest również, aby przeprowadzić ten zabieg w odpowiednich warunkach. Ale co to dokładnie oznacza? Kiedy używamy naturalnego oleju do drewna, który ma niestabilną konsystencję, musimy przede wszystkim olejować w odpowiedniej temperaturze powietrza. Dlaczego to jest tak istotne? Olej do drewna, tak jak lniany bez dodatków lub z dodatkiem naturalnych żywic, może zmieniać swoją gęstość w zależności od temperatury powietrza. A to z kolei wpływa na jego właściwości i sposób aplikacji. Jaką temperaturę więc wybrać, aby olejowanie drewna było najbardziej skuteczne?

Niezależnie od tego, czy planujemy olejować drewno wewnątrz domu (na przykład meble, podłogi lub blat kuchenny), czy na zewnątrz (takie jak deski tarasowe, meble ogrodowe, elementy małej architektury), najlepiej zabrać się do tego zadania, gdy temperatura wynosi między 10 a 30 stopni Celsjusza. Przy niższych temperaturach olej staje się gęsty jak masło i trudno go rozprowadzić. Z kolei w zbyt gorącej pogodzie olej nałożony na drewnianą powierzchnię może szybko zaschnąć, tworząc trudne do usunięcia i nieestetyczne błyszczące plamy. Warto pamiętać, że optymalna temperatura do nakładania oleju może się różnić w zależności od produktu, który zamierzamy użyć. Na etykiecie znajdziemy informacje na ten temat. Niektóre oleje do drewna zachowują swoje właściwości nawet przy 5 stopniach Celsjusza, podczas gdy inne mogą wymagać temperatury powyżej 10 czy 15 stopni.

Czy olejowanie drewna wewnątrz różni się od olejowania drewna na zewnątrz?

A więc, czy jak olejujemy drewno w pomieszczeniach, to robi się to inaczej niż na zewnątrz, na przykład na tarasach, meblach ogrodowych czy w małej architekturze ogrodowej? Właściwie nie ma większej różnicy. W obu przypadkach można używać tych samych produktów i technik. Chodzi o specjalne oleje do drewna, które się rozprowadza na powierzchni i wnikają w jego strukturę. Drewniane elementy na zewnątrz są bardziej narażone na słońce, wilgoć, mróz i wysokie temperatury, ale można je dodatkowo zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem.

Taki preparat chroni drewno przed rozwijaniem się mikroorganizmów, takich jak glony czy grzyby (pleśnie). Czy do olejowania drewna na zewnątrz stosuje się specjalne oleje? Nie, naturalny olej do drewna, na przykład lniany, nadaje się zarówno do wnętrz, jak i do tarasów czy ogrodów. Ale warto wybrać oleje do drewna z utwardzającymi się żywicami do olejowania desek tarasowych, które mogą być podatne na uszkodzenia mechaniczne, podobnie jak podłogi w salonie czy sypialni. Aby dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię wykonaną z miękkiego drewna, na przykład sosnowego, można użyć również wosku do drewna.

Czy olejowanie zmienia kolor drewna?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy olejowanie drewna może wpłynąć na jego kolor? No cóż, to naprawdę ważne pytanie. Olej, kiedy wnika w strukturę drewna, faktycznie może zmienić jego naturalny odcień. Drewno, które jest suche, wygładzone i oczyszczone z kurzu przed olejowaniem, zwykle jest znacznie jaśniejsze niż po zastosowaniu oleju, lakieru czy lazury. Dzięki olejowaniu drewno nie tylko zyskuje ochronę przed wilgocią, ale również nabiera głębszego, bardziej naturalnego koloru.

Jeśli chcecie uzyskać bardzo jasne drewno po olejowaniu, na przykład sosnowe lub dębowe, możecie zastosować dwie metody. Po pierwsze, możecie użyć bielącego środka lub zastosować wybielanie drewna przed olejowaniem. Dopiero po całkowitym wyschnięciu drewna przystąpicie do nanoszenia oleju. Efekt, jaki osiągniecie, nazywany jest czasem „wybielaniem drewna” lub „drewnem wypranym”.

Inną opcją jest użycie kolorowego oleju do drewna, na przykład białego lub szarego. W takim preparacie, oprócz naturalnego oleju bez protein (który jest przeznaczony wyłącznie do konserwacji drewna) i opcjonalnie dodatków żywicznych, znajdują się również naturalne barwniki. Ta metoda jest prostsza niż wybielanie drewna lub stosowanie dwóch różnych preparatów (bejcowania i olejowania), ponieważ za pomocą jednego produktu możecie uzyskać zarówno ochronę przed wilgocią, jak i dekoracyjny efekt. Co istotne, kolorowe oleje do drewna są dostępne w szerokiej gamie odcieni, zarówno imitujących znane gatunki drewna, jak orzech włoski, buk czy sosna, jak i oferujących nietypowe barwy, na przykład niebieski, zielony, czerwony czy żółty.

Podsumowując, olejowanie drewna rzeczywiście może wpłynąć na jego kolor, zarówno przez przyciemnienie naturalnej barwy, jak i poprzez zastosowanie barwiących olejów do drewna. Wybór odpowiedniej metody zależy od waszych preferencji i oczekiwań dotyczących wyglądu i charakteru drewna. Pamiętajcie jednak, że przed przystąpieniem do olejowania zawsze warto przetestować wybrany preparat na małej, niewidocznej powierzchni drewna, aby upewnić się, że uzyskacie pożądany efekt. Teraz, gdy już wiecie, jak olejowanie wpływa na kolor drewna, możecie podjąć decyzję, jakiego efektu oczekujecie i przystąpić do działania!

Czy można bejcować, lakierować, malować lub woskować drewno, które zostało olejowane?

Olejowanie to skuteczna metoda konserwacji drewna, która sama w sobie nie wymaga dodatkowej warstwy lakieru czy farby. Pytanie, czy olejowane drewno można lakierować lub malować, można więc odpowiedzieć jednym słowem – nie. Ale dlaczego tak jest? Ponieważ po prostu nie ma takiej potrzeby. Olej, używany do ochrony powierzchni drewnianych, nie tworzy warstwy, tak jak to jest w przypadku farby czy lakieru. Zamiast tego, olej przenika do wnętrza drewna, a wszelkie pozostałości na powierzchni powinny być usunięte podczas polerowania.

Co więcej, malowanie czy lakierowanie drewna po olejowaniu to strata czasu i materiałów

Tłuszcz, którym jest olej, nie będzie prawidłowo związany z lakierem czy farbą. Jeśli zdecydujemy się na lakierowanie drewna, które wcześniej było olejowane, musimy najpierw je wyszlifować lub użyć specjalnego zmywacza do drewna olejowanego. Następnie powinniśmy zastosować specjalny grunt, a dopiero po jego wyschnięciu możemy nałożyć wybrany lakier czy farbę.

Czy możliwe jest bejcowanie drewna po olejowaniu?

Podobnie jak w przypadku lakierowania czy malowania, odpowiedzią na to pytanie jest również „nie”. Bejca, płynny środek barwiący na bazie wody, nie będzie w stanie przeniknąć do drewna, które wcześniej zostało zabezpieczone przed wilgocią za pomocą oleju. Możemy jednak zastosować odwrotną kolejność, a więc najpierw bejcowanie, a później olejowanie.

Ale czy olejowane drewno można woskować?

Wreszcie, na to pytanie możemy odpowiedzieć „tak”. Woskowanie olejowanych powierzchni drewnianych jest wręcz zalecane w przypadku elementów mocno eksploatowanych lub narażonych na intensywne działanie wilgoci, takich jak deski tarasowe czy podłoga w salonie. Zamiast olejować i woskować drewno, można zastosować wysokiej jakości olejo-wosk.

Czy warto zastosować olejowanie do ochrony mebli ogrodowych?

Znane w kraju naszym, olejowanie to proces, który często kojarzymy z zabezpieczaniem podłóg drewnianych w naszych domach. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ta metoda jest równie skuteczna w ochronie przedmiotów i elementów architektonicznych z drewna, które są na zewnątrz. Jeszcze ciekawsze jest to, że olejowanie jest jednym z najstarszych sposobów ochrony drewna, stosowanym od stuleci zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. Co zatem powinniśmy mieć na uwadze, gdy decydujemy się na olejowanie mebli ogrodowych?

Olejowanie – Najlepszy Sposób na Ochronę Twoich Mebli Ogrodowych

Przede wszystkim, wybór wysokiej jakości oleju do drewna to podstawa. Nowo zakupione meble ogrodowe, wykonane z tak zwanego 'surowego drewna’, wymagają tylko dokładnego oczyszczenia i odpylenia, a następnie można już nałożyć olej zgodnie z zaleceniami producenta. Jeżeli zaś nasze meble były wcześniej olejowane, warto je najpierw dobrze umyć, wysuszyć, a dopiero potem zastosować olej.

Olejowanie Mebli Ogrodowych – Kiedy i Jak Często?

Pamiętajmy też, że olejowanie mebli ogrodowych powinno odbywać się w bezdeszczowy i ciepły dzień. Idealna temperatura do tego rodzaju czynności to około 10-20 stopni (z minimum 5, a maksimum 30). Regularność jest kluczem do sukcesu w tej dziedzinie – przynajmniej raz do roku powinniśmy ponowić proces olejowania. Dzięki temu nasze meble ogrodowe będą odporne na wpływ wody i długotrwale zachowają swoją estetykę i funkcjonalność.

Kiedy mówimy o zabezpieczaniu drewna, olejowanie to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań. Wybór odpowiedniego oleju, odpowiednia temperatura i regularne powtarzanie procesu – to wszystko przyczyni się do długowieczności i estetycznego wyglądu naszych mebli ogrodowych. Czy warto zatem zastosować olejowanie do ochrony mebli ogrodowych? Bez wątpienia, odpowiedź brzmi: tak!

Czytaj również:

NIEZAWODNY WYBÓR OLEJU DO DREWNA: IDEALNE KONSERWACJE MEBLI OGRODOWYCH

Jak Długo Schnie Olej Do Drewna? Wyjaśniamy Krok Po Kroku

Zastanawiasz się, ile czasu potrzeba, aby olej do drewna wyschnął? Olejowanie jest skutecznym procesem ochrony drewna, który jednak wymaga sporo cierpliwości, podobnie jak lakierowanie. Jak więc określić przeciętny czas schnięcia oleju do drewna?

Proces schnięcia oleju – podstawy

Ogólnie rzecz biorąc, po naniesieniu oleju, absorpcji i wypolerowaniu, powłoka jest sucha po około 10 godzinach. Nie jest to jednak zasada niezmienna – czasem ten okres skraca się do 5 godzin, a czasami wydłuża do nawet 12 godzin. To, ile dokładnie potrwa schnięcie oleju na powierzchni drewnianej, zależy od kilku czynników.

Czynniki wpływające na czas schnięcia oleju do drewna

Zasadniczo kluczowe są warunki, jakie panują w miejscu, w którym olejujemy drewno – czy jest to wewnątrz budynku, czy na zewnątrz (na przykład podczas olejowania tarasu czy mebli ogrodowych). Najlepsze warunki dla procesu schnięcia to temperatura około 20 stopni Celsjusza i wilgotność powietrza w granicach 45-55%. Jeżeli jest chłodniej lub bardziej wilgotno, proces schnięcia zdecydowanie się wydłuża.

Rodzaj drewna a czas schnięcia

Czas oczekiwania na suchą powłokę po olejowaniu może być również zależny od gatunku drewna. Dłuższy czas schnięcia obserwuje się u twardych gatunków drewna, które są bogate w oleiste substancje, takie jak cedr czy teak, ale także drewno żywiczne, choć miękkie, jak sosna, świerk czy jodła.

Kiedy można używać drewna po olejowaniu?

Informacje na temat optymalnego czasu schnięcia i możliwości nałożenia kolejnej warstwy oleju, a także eksploatacji drewnianych elementów po olejowaniu, zawsze powinny być dostępne na etykiecie produktu. Zwykle producenci zalecają odczekanie co najmniej doby przed użytkowaniem, a około tygodnia przed ułożeniem na podłodze dywanu czy postawieniem dużych mebli. Dlaczego? Głównie dlatego, że miejsca, które będą zasłaniać podłogę, mogą odbarwić się inaczej niż reszta powierzchni.

Zastosowanie tych wskazówek powinno pozwolić na skuteczne i bezpieczne olejowanie drewna, zapewniając optymalny czas schnięcia. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest inna i zawsze warto zasięgnąć porady eksperta lub skonsultować się z producentem oleju do drewna.

Jaką odmianę oleju do drewna sosnowego, dębowego oraz egzotycznego powinniśmy wybrać?

Stosowanie oleju do drewna sosnowego, proces olejowania drewna dębowego czy praktyka olejowania drewna egzotycznego – te wszystkie czynności powinny być wykonywane z użyciem różnorodnych odmian olejów przeznaczonych do drewna. A dlaczego tak jest? Otóż, drewno z różnych gatunków drzew różni się między sobą pod względem zawartości naturalnych żywic, a także budową. W rezultacie, niektóre gatunki drewna pochłaniają więcej, a inne mniej oleju. Który olej należy zastosować do drewna egzotycznego, a który do drewna iglastego? W pierwszym przypadku najlepszym wyborem okaże się produkt o niższej zawartości żywic – bowiem drewno egzotyczne samo z siebie jest niezwykle twarde i nie wymaga dodatkowego usztywnienia. Do miękkich podłóg z drewna iglastego, w tym niedrogich i popularnych podłóg sosnowych, powinniśmy za to wybrać olej do drewna iglastego, który charakteryzuje się większą ilością utwardzających się żywic.

Jakie są rekomendacje dotyczące oleju do drewna dębowego? Drewno dębowe jest samo w sobie twarde, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie oleju do drewna liściastego lub bezbarwnego oleju do drewna egzotycznego. Wybierając konkretny środek, warto dokładnie zaznajomić się z informacjami producenta na temat zastosowania. A dlaczego to jest tak ważne? Wiele firm wprowadza na rynek oleje do drewna uniwersalne, a więc takie, które mogą być skutecznie stosowane na dowolnym typie drewna. Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach olejów do drewna? Skontaktuj się z naszym specjalistą z Ramidrew, który chętnie doradzi Ci, który olej czy inny środek do impregnacji drewna będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

PODBITKA

Podbitka / Boazeria

DESKI ELEWACYJNE

Deski elewacyjne

DESKI TARASOWE

Deski tarasowe

DESKI PODŁOGOWE

Deski podłogowe

ŁATY LEGARY

Łaty, Legary, Kantówki

DESKI HEBLOWANE

Deski heblowane

PROFIL ŚCIENNY

Profil Ścienny

BRAMY OGRODZENIA

Bramy, Ogrodzenia, Balustrady, Pergole, Wiaty

thermowood-ramidrew

Thermo Wood Drewno obrabiane termicznie

KOOPMANS

Środki do impregnacji drewna

katalog-front

Pliki do pobrania