TARCICA

Tarcica, to w dużym uproszczeniu, po prostu deski – czyli podstawowy asortyment, szeroko wykorzystywany w branży drzewnej. Tarcicę otrzymuje się w wyniku obróbki tartacznej drewna okrągłego, czyli takiego, które zostało pozyskane w stanie okrągłym (pień lub element kory drzewa, bez gałęzi i wierzchołka). Technologia przecierania, wykorzystywana w tym procesie, polega na rozpiłowaniu kłody drewna, indywidualnie lub grupowo (zależnie od pracujących jednocześnie pił) na pilarkach ramowych (trakach), taśmowych lub tarczowych. Produkuje się dwa rodzaje tarcicy: obrzynaną oraz nieobrzynaną czyli drewno całkowicie lub częściowo obrobione.

Podział tarcicy, mając na uwadze stopień obróbki dzieli się na:

 • Tarcica nieobrzynana – czyli taka, która poddana została jednokrotnemu przetarciu na trakach, w wyniku czego otrzymano obrobione dwie powierzchnie równoległe oraz obłe powierzchnie boczne (nie obrobione).
 • Tarcica obrzynana – wszystkie płaszczyzny, w tym krawędzie czoła są obrobione, w wyniku albo dwukrotnego przetarcia, czyli odcięcia całego materiału bocznego i uformowania pryzmy, która następnie przecierana jest ponownie, albo z przetarcia na ostro (tarcica następnie obrzynana zostaje równolegle do wzdłużnej osi).
 • Tarcica zbieżyście obrzynana – po przetarciu na ostro, obrzynana jest nierównolegle do wzdłużnej osi.
 • Tarcicowy materiał obliniasty – materiał, w którym na narożnych częściach przekrojów poprzecznych pozostały oflisy lub obliny, stanowiące element obwodu drewna okrągłego (np. pnia).

By oferowane drewno posiadało parametry wilgotności na poziomie 8-12%, należy je wysuszyć w wyspecjalizowanych suszarniach. W procesie suszenia tarcicy stosuje się m.in. rozwiązania technologiczne w postaci suszarek konwekcyjnych cyklicznych (dzielących się na komorowe i kondensacyjne). Tarcicę umieszcza się tam w zamykanych komorach, w których podnoszona jest temperatura do optymalnego poziomu, sterowanego przez automatyczne układy pomiarowe gwarantujące maksymalną kontrolę procesu suszenia oraz wilgotności powietrza. Innymi metodami suszenia tarcicy są suszarki aerodynamiczne, konwekcyjne lub podciśnieniowe.
Zatem, w zależności od tego, czy materiał poddany był procesowi suszenia, dostępne są:

 • Tarcica mokra
 • Tarcica sucha

TARCICA PODLASKIE

Według obowiązujących w naszym kraju, Polskich Norm (oznaczanych symbolem PN), tarcice iglaste dzielą się na poniższe, podawane w milimetrach, sortymenty:

 • Deski – elementy o grubości od 19 do 45 milimetrów oraz szerokości od 75 do 250 milimetrów.
 • Bale – elementy których grubość wynosi od 50 do 100 milimetrów, a ich szerokość mieści się w granicach od 100 do 250 milimetrów.
 • Listwy – elementy o przekroju poprzecznym wynoszącym od 12/24 do 29/70 milimetrów.
 • Łaty – elementy o przekroju poprzecznym od 38/63 do 75/140 milimetrów,
 • Krawędziaki – elementy o przekroju od 100/100 do 175/175 milimetrów,
 • Belki – elementy o przekroju od 200/200 do 275/275 milimetrów.

Tym samym oczywistym staje się, że tarcica jest szeroko wykorzystywana jako podstawowy materiał budulcowy, stolarski oraz surowiec przemysłowy. Przykładowo deski o grubości 19 – 25 mm wykorzystywane są do budowy dachów, szalunków czy europalet. Grubsze drewno, pomiędzy 32 a 50 mm, stosowane jest do budowy tarasów, rusztowań a nawet pomostów. Najwyższe produkty obróbki tartacznej stosowane są natomiast, do tworzenia drzwi oraz okien. Należy przy tym mieć na uwadze, że obróbka drewna, by było najwyższej jakości, jest wieloetapowym, złożonym procesem – również współcześnie. W drodze indywidualnych ustaleń z Klientem, jesteśmy oczywiście w stanie zapewnić jakiekolwiek niestandardowe elementy.

TARCICA

Województwo Podlaskie to wyjątkowa gatunkowo tarcica!
Naszymi Klientami, są zarówno podlaskie przedsiębiorstwa oraz Klienci indywidualni. Głównym obszarem naszej działalności jest teren Podlasia, skąd pochodzi oferowana tarcica oraz drewno niezbędne do jego wytworzenia. Teren województwa Podlaskiego jest znany z doskonałych warunków środowiskowych oraz klimatycznych. Jesteśmy więc przekonani, że dostawcy, od których skupujemy drewno, posiadają surowiec najwyższej jakości, dzięki czemu kupowana tarcica oprócz spełnionych polskich norm, spełnia wysokie wymagania Klienta. Nasze produkty są sortowane oraz weryfikowane wieloetapowo pod kątem technicznym, grubości oraz utrzymanych pomiarów.
Ponadto dokładamy wielu starań by drewno składowane było w odpowiednio przystosowanych do tego miejscach, zapewniających mu optymalne warunki.

Osoby z województwa Podlaskiego, okolic i całej Polski – zainteresowane zakupem tarcicy iglastej; sosnowej, świerkowej czy liściastej: dębowej zachęcamy do bezpośredniego kontaktu. Obok indywidualnej wyceny zapewniamy preferencyjne warunki współpracy oraz konkurencyjną ofertę!

Nasza oferta

Z dużą przyjemnością przedstawiamy szczegóły naszej oferty. Duzy wybór oferowanych produktów, które dostępne są od ręki lub na zamówienie. To oferta dla najbardziej wymagających klientów, zarówno w kraju jak i za granicą.

Wszystkie produkty posiadają stosowane certyfikaty i odpowiadają najbardziej surowym normom obowiązującym w całej Unii Europejskiej. To wygoda i komfort pracy dla architektów.

Podbitka / Boazeria

Podbitka / Boazeria

Boazerię drewnianą montujemy na konstrukcji nośnej z drewnianych listew (łat). Konstrukcję nośną tworzymy więc w pierwszej kolejności. W miejscu montażu (ściana, sufit) mocujemy listwy odpowiedniego rozmiaru.

Deski elewacyjne

Deski elewacyjne

Podstawowym produktem wykorzystywanym do aranżacji zewnętrznej bryły budynków są elewacje drewniane. Deski elewacyjne mogą być elementem jedynie dekoracyjnym…

Deski tarasowe

Deski tarasowe

Deski tarasowe na eleganckie tarasy drewniane (wiele rodzajów drewna do wyboru) oraz gotowe do dowolnego przycięcia podesty tarasowe.

Deski podłogowe

Deski podłogowe

Deski podłogowe wykonane z gatunków drewna egzotycznego.

Łaty, Legary, Kantówki

Łaty, Legary, Kantówki

Kantówka (inne używane nazwy: krawędziak, legar) czterostronnie strugana produkowana jest głównie z wysuszonego drewna świerkowego…

Deski heblowane

Deski heblowane

Oferujemy Państwu deski heblowane produkowane z najwyższej jakości drewna pochodzącego od sprawdzonych producentów.

Profil Ścienny

Profil Ścienny

Instalacja do podnoszenia elementów prefabrykowanych.

Bramy, Ogrodzenia, Balustrady, Pergole, Wiaty

Bramy, Ogrodzenia, Balustrady, Pergole, Wiaty

Drewno jest trwałym, wytrzymałym, dającym się zastosować na wiele sposobów materiałem, który można stosować uwzględniając indywidualne potrzeby…

Tarcica

Tarcica

Posiadamy również w sprzedaży drewno
tartaczne iglaste, łaty, deski i kantówki impregnowane oraz suszone produkty
oraz liściaste deski obrzynane i nie obrzynane od 20 do 60 mm grubość.

Thermory

Thermory

Thermory to wysokiej klasy deski modyfikowane termicznie. Thermory jest światowym liderem wśród producentów thermo drewna.

Thermo Wood Drewno obrabiane termicznie

Thermo Wood Drewno obrabiane termicznie

Jedną z najnowszych technologii drewna jest poddanie go modyfikacji termicznej. Głównym celem tego procesu jest poprawa własności drewna.

Festool

Festool

Tworzenie narzędzi dla profesjonalistów to jedno. A projektowanie od A do Z wysokiej klasy elektronarzędzi i narzędzi pneumatycznych, które trafią do rąk rzemieślników to coś zupełnie innego.

Eurotec

Eurotec

Firma Eurotec postawiła sobie za cel rozwój produktów, które oferują profesjonalnemu użytkownikowi najwyższy poziom korzyści oraz przewagę innowacyjną.

Koopmans

Koopmans

Przez połączenie klasycznych olejów lnianych i nowoczesnych wysokowartościowych środków wiążących z żywic alkidowych udało się firmie Koopmans stworzyć kombinację…

Rhenocoll

Rhenocoll

RHENOCOLL to kompetentny partner w dziedzinie ochrony drewna wewnątrz i na zewnątrz, ochrony drewnianych elementów budowlanych, okna i drzwi.

Gabiony

Gabiony

Posiadamy w swojej ofercie gabiony do różnego zastosowania. Szczegółowa oferta na naszej podstronie.

Pliki do pobrania

Pliki do pobrania

Katalog naszych produktów oraz certyfikaty.