DESKI ELEWACYJNE
DESKI ELEWACYJNE
Elewacja wykonana z oblicówki drewnianej czyli tzw. szalówki to nowoczesny sposób na wykończenie lub odnowienie budynku. Deski elewacyjne z powodzeniem zwieńczają dziś zarówno nowoczesne projekty architektoniczne jaki i tradycyjne podmiejskie domy. Drewniana elewacja tworzy udane kombinacje z wszystkimi materiałami powszechnie stosowanych do wykończenia elewacji jak: kamień, klinkier, cegła, beton, szkło, blacha czy tradycyjnie otynkowana ściana, podnosząc prestiż oraz wartość inwestycji. Szalówka malowana to jednak nie tylko element dekoracyjny – stanowi doskonałą izolację cieplną oraz akustyczną, a jako materiał naturalny jest niedoścignionym rozwiązaniem, także pod względem ekologicznym.
W swojej ofercie posiadamy szeroką ofertę malowanych desek elewacyjnych spełniających wysokie wymagania Klienta. Szalówka malowana jest lokalnie, w naszych zakładach na terenie województwa podlaskiego przez doświadczonych pracowników z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu najwyższej jakości. Wieloletnie doświadczenie pozwala nam służyć radą przy wyborze optymalnego rozwiązania, gwarantującego trwałość oraz zamierzony efekt wizualny. Ponadto dokładamy wielu starań by oferta kierowana do Klienta zamieszkującego województwo Podlaskie, okolice jak i całą Polskę opierała się na atrakcyjnej cenowo ofercie współpracy oraz szybkim terminie realizacji.
Szalówka malowana > Woj. podlaskie
PROFIL C
PROFIL E
PROFIL F
PROFIL DIAGONAL
PROFIL BUDMAX
PROFIL BUDMAX EXTRA
PROFIL D
PROFIL FASADA
PROFIL RHOMBUS
PROFIL RHOMBUS EXTRA
PROFIL 2RHOMB
JAKIE DREWNO NA ELEWACJĘ?
Szeroko wykorzystywane i często wybierane są rodzime gatunki porastające podlaskie lasy jak świerk, modrzew czy sosna. Miodowo – czerwony, naturalny odcień tworzy harmonijną kompozycję zarówno z nowoczesnymi bryłami jak i w wielokrotnie sprawdzonym tradycyjnym budownictwie. Interesujący efekt uzyska się również wybierając na elewację cedr kanadyjski. Dzięki zawartości naturalnych olejów jest szczególnie odporny na choroby grzybowe, pleśń oraz owady. Drewno cedrowe ma ponadto kilka nieprzecenionych zalet: oprócz swej lekkości i niskiej podatności na absorpcję wilgoci (zachowuje stabilność wymiarową) jest wyjątkową ozdobą nawet całych ścian! Deski cedrowe przybierają kolory od ciepłego beżu przez delikatny róż aż po nasycone odcienie brązu. Wraz z upływem czasu dzięki ekspozycji na działanie warunków pogodowych drewno przybiera pożądaną, srebrzysto-szarą barwę.
JAK PIELĘGNOWAĆ ELEWACJĘ Z DREWNA?
Deski elewacyjne by cieszyły użytkowników długi czas wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są:
Deska elewacyjna jest coraz bardziej popularnym wyborem przy wykańczaniu elewacji domów. Może być użyta zarówno na całej powierzchni elewacji, jak i na jej fragmencie. Zachowując odpowiednie zabezpieczenia i dbając o wentylację, deska elewacyjna zapewni piękny wygląd domu przez wiele lat. Dostępne na rynku są różne rodzaje desek elewacyjnych, takie jak modrzewiowe, sosnowe oraz drewno egzotyczne.
Tradycyjnie, wiejskie chaty w Polsce posiadały elewacje wykonane z desek sosnowych, świerkowych lub modrzewiowych. Obecnie zaleca się stosowanie bardziej wytrzymałych gatunków drewna, które są odporne na warunki atmosferyczne oraz działanie grzybów i szkodników. Przykładowymi gatunkami są modrzew syberyjski, świerk skandynawski, sosna skandynawska, cedr kanadyjski, meranti oraz wiele gatunków egzotycznych.
Ważne jest, aby drewno używane do elewacji miało odpowiednią wilgotność, wynoszącą od 12 do 18%. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko nadmiernego odkształcania się desek. Przed montażem, deski elewacyjne powinny być przechowywane przez kilka dni w suchym, przewiewnym i zadaszonym miejscu. Coraz większą popularnością cieszy się również drewno modyfikowane termicznie, które pochodzi ze Skandynawii i jest stosowane od setek lat przy elewacjach drewnianych.
Producenci oferują deski elewacyjne o różnych profilach. Grubość profilu zależy od kształtu desek. Najcieńsze deski elewacyjne zachodzą na siebie lub posiadają wręby o głębokości około 15 mm. Deski z łączeniami na pióro i wpust wymagają nieco większej grubości, przy czym pióro powinno mieć co najmniej 10 mm długości. Profile desek są ukształtowane tak, aby tworzyć płaszczyznę, po której woda może swobodnie spływać. Zaleca się unikać ostrych kantów, lepiej sprawdzają się krawędzie wyoblone lub sfazowane. Szerokość desek elewacyjnych zwykle wynosi kilkanaście centymetrów, nie powinny jednak być zbyt szerokie, aby zapobiec ich skręcaniu.
Długość desek elewacyjnych dostosowuje się do wymagań konkretnej elewacji. Współcześnie popularne są profile żaluzjowe, które mają nieco inne proporcje niż tradycyjne deski – są nieco grubsze i znacznie węższe. Deski mogą mieć długość nawet do 6 metrów, choć zazwyczaj stosuje się odcinki o maksymalnej długości 4 metrów.
Deski elewacyjne mogą być ułożone poziomo, pionowo lub pod kątem 45°. Drewno jako materiał pracujący może się rozszerzać i kurczyć pod wpływem wilgoci. Podczas montażu desek elewacyjnych ważne jest, aby nie przybijać ich na ścisk, lecz zostawić między nimi kilka milimetrów odstępu, aby umożliwić niewielki ruch drewna. Między poziomymi fragmentami elewacji z drewna oraz innymi materiałami zaleca się stosowanie okapników z blachy, które ułatwiają odprowadzanie wody. W przypadku łączeń pionowych należy zaprojektować je w taki sposób, aby nie narażać ściany na zawilgocenie.
Elewację drewnianą należy także chronić przed wodą deszczową, która rozbryzguje się na gruncie. Zaleca się pozostawienie cokołu o wysokości około 30 cm wykonanego z mniej nasiąkliwego materiału. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenia desek w okolicach otworów okiennych, parapetów oraz w narożach. Obecnie popularne jest łączenie desek elewacyjnych z innymi materiałami, takimi jak cegła, szkło czy tynk. W przypadku planowania elewacji warto skonsultować się z architektem, aby uniknąć przypadkowych kompozycji i błędów wykonawczych.
Elewację drewnianą można mocować do różnego rodzaju ścian konstrukcyjnych. Najczęściej stosuje się ruszt drewniany, metalowy lub systemowy aluminiowo-drewniany. W przypadku rusztu drewnianego, zaleca się wykonanie go z tego samego gatunku drewna co elewacja, po uprzednim dokładnym zaimpregnowaniu. W niektórych przypadkach, w zależności od układu desek elewacyjnych, stosuje się ruszt krzyżowy, gdzie na łaty nakłada się kontrłaty. Elementy, do których mocuje się deski elewacyjne, powinny być prostopadłe do kierunku ich ułożenia.
Wentylacja elewacji drewnianej jest niezwykle istotna. Pomiędzy izolacją a elewacją z desek należy zachować szczelinę wentylacyjną. Obecność cyrkulacji powietrza w tej przestrzeni zapobiega zaleganiu wilgoci i rozwojowi pleśni na deskach. Zazwyczaj szerokość szczeliny wynosi około 20 mm. Wszystkie deski elewacyjne powinny być odpowiednio wentylowane. Miejsca wlotów i wylotów powietrza do szczeliny powinny być zabezpieczone siatkami, które chronią przed owadami i gryzoniami. Nawet jeśli deski są montowane na już wykończonej ścianie, nadal konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, a całość należy zabezpieczyć górnym (i bocznym) okapnikiem lub deską parapetową o ściętym kącie, która uniemożliwia dostanie się wody opadowej do szczeliny.
Odkryj zalety wysokiej jakości drewnianych desek elewacyjnych. Dzięki swojej trwałości, pięknu i różnorodności kolorów, idealnie dopasują się do Twojego otoczenia. Stwórz wyjątkową elewację, która przyciągnie uwagę i podkreśli charakter Twojego domu.
Deski elewacyjne oferowane na rynku są wykonane z różnych materiałów, takich jak kompozyt i drewno naturalne. Jednak to właśnie drewno naturalne wyróżnia się swoim szlachetnym wyglądem i doskonale harmonizuje z otoczeniem. Po odpowiednim procesie suszenia i impregnacji, drewno staje się niezwykle trwałym materiałem, charakteryzującym się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV i wilgoć. Dodatkowo, dzięki swoim naturalnym właściwościom, zapewnia doskonałą izolację cieplną. Dlatego drewno jest idealnym materiałem do tworzenia elewacji całego budynku lub dekoracyjnych wstawek.
Wysokiej jakości deski elewacyjne z naturalnego drewna cechują się równością i suchym wykończeniem. Ich pióra i wpusty idealnie pasują do siebie na całej długości desek, tworząc spójną i estetyczną powierzchnię elewacji. Oferując szeroki asortyment i różnorodność kolorystyczną impregnatów, możesz łatwo dopasować elewację do swoich indywidualnych preferencji. Stwórz piękną elewację, która będzie wizytówką Twojego domu.
Nie musisz pokrywać całego budynku deskami elewacyjnymi. Coraz popularniejsze stają się drewniane wstawki, które doskonale komponują się z innymi materiałami. Dlatego coraz częściej możemy podziwiać takie rozwiązania na domach prywatnych i budynkach biurowych. Daj upust swojej kreatywności i stwórz niepowtarzalny design elewacji, który odróżni Twój dom od innych.
Cena szalówki uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od rodzaju deski, jej wymiarów, typu i gatunku. Generalnie szalówka kosztuje w przedziale 25 zł – 85 zł, jednak na dynamiczny charakter cen, nie podajemy ich na stronie internetowej. Aby poznać szczegółowe ceny szalówki prosimy o kontakt z naszymi doradcami bądź bezpośrednio zapytać w naszej siedzibie w Bielsku Podlaskim.
Frazy po których trafili Państwo na naszą ofertę: deski tarasowe, tarcica, podłogi drewniane podlaskie, podbitka drewniana, ogrodzenia metalowe, szalówka podlaskie, szalówka malowana podlaskie, szalówka cena, ile kosztuje szalówka, szalówka Białystok cena, szalówka cena za metr, szalówka cena podlaskie, deski malowane.
Pytają Państwo: szalówka cena za metr, szalówka cena podlaskie ? Aby dokładnie odpowiedzieć na Państwa zapytanie, prosimy wybrać profil, który Państwa interesuje o raz przybliżony metraż. Na tej podstawie przygotujemy dla Państwa najlepszą ofertę cenową na szalówkę w Podlaskim.
Świadczymy również usługę malowania szalówki. Więcej info znajdą Państwo tu -> Deski malowane.
Drewniane elewacje cieszą się obecnie dużą popularnością. Elewacja nadaje bowiem budowli swoistego charakteru. Elewacje zewnętrzne od pokoleń są wykonywane z drewna.
Współczesna architektura coraz bardziej docenia drewniane elewacje jako energooszczędny element budowli, a także jako jej walor estetyczny.
Konstruktywna ochrona drewna
Ochrona drewna rozpoczyna się od konstruktywnego myślenia
Prewencyjna ochrona drewna obejmuje nie tylko wybór odpowiedniego rodzaju drewna w zależności od jego zastosowania/przeznaczenia, ale przede wszystkim podejmowanie konstruktywnych czynności
By te okazały się skuteczne należy przestrzegać poniższych zaleceń:
Dowiedz się, jakie deski elewacyjne wybrać i jak je montować. Odkryj różne rodzaje drewna i odpowiednie sposoby zabezpieczenia, aby nadać swojemu budynkowi niesamowity wygląd.
Wybierając deski elewacyjne, istotne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego są wykonane. W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje drewna, takie jak modrzew syberyjski. Modrzew syberyjski jest popularnym wyborem ze względu na swój wyjątkowy wygląd, twardość i zdolność do przystosowania się do różnych warunków.
Jeśli poszukujesz czegoś niezwykłego, zwróć uwagę na deski elewacyjne wykonane z drewna egzotycznego, takiego jak Meranti lub Okume. Te rodzaje drewna są nie tylko piękne i niezwykle trwałe, ale także oferują unikalne wzory i kolory, które nadadzą twojemu budynkowi niepowtarzalny charakter.
Nie ważne, jaki rodzaj drewna wybierzesz, ważne jest, aby deski były odpowiednio wysuszone. Odpowiednia wilgotność ma ogromny wpływ na jakość i trwałość drewna elewacyjnego. Dlatego wszystkie deski dostępne w naszym sklepie są suszone w specjalnych komorach, a następnie starannie strugane, sortowane i pakowane w pakiety transportowe. Dzięki temu masz pewność, że otrzymujesz deski gotowe do bezproblemowego montażu na elewacji budynku.
Montaż w pionie i poziomie?
Deski elewacyjne oferowane w naszym sklepie ramidrew mogą być montowane zarówno w pionie, jak i w poziomie, w zależności od wybranego profilu deski. Jeśli chcesz zastosować tradycyjne mocowania, rekomendujemy montaż na wkręty, które można wkręcić w łaty. Jeśli natomiast preferujesz niewidoczne połączenia, zalecamy deski elewacyjne profil RHOMBUS oraz 2RHOMB. W razie wątpliwości co do wyboru rodzaju desek, jesteśmy dostępni, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru.
Oczywiście! Jesteśmy dostępni, aby pomóc Ci dokonać właściwego wyboru. Skontaktuj się z nami, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.